Styl Vintage – koszulka polo męska

biała koszulka meska

Styl vintage zyskuje coraz więcej zwolenników. W głównej mierze kojarzy się on bardziej z dziedziną jaką jest wnętrzarstwo. W modzie bardziej kojarzony jest z modą damską i dodatkami do stroju kobiecego. Jak się okazuje, również w modzie męskiej są elementy, które pozwalają na tworzenie stylizacji vinage. Do takich z pewnością można zaliczyć klasyczną, męską koszulkę polo, która ma za sobą bardzo ciekawą historię.

Co warto wiedzieć o koszulce polo?

Koszulka polo powstała, podobnie jak wiele ubrań na początku XX wieku, z potrzeby zmian. Za jej twórcę uważa się Rene Lacoste – francuskiego tenisistę, który jednak zasłynął jako założyciel jednej z najsłynniejszych marek modowych w historii. Marka Lacoste już od ponad 80 lat święci triumfy na rynku odzieżowym i perfumeryjnym. Ale niewiele osób wie, jak dokładnie to się zaczęło…

Rene Lacoste był jednym z lepszych tenisistów początku XX wieku. Grając w tradycyjnym stroju do tenisa – w długich spodniach oraz koszuli z długim rękawem postanowił unowocześnić ten ubiór sportowy. W ten sposób powstała koszulka polo, w formie jaką znamy dzisiaj.

koszulka męska t-shirt krótki rękaw
koszulka męska t-shirt krótki rękaw
Klasyczna koszulka polo to „letnia” wersja eleganckiej koszuli męskiej. Ma krótkie rękawy, wywijany kołnierz o zakończeniu w szpic i jest zapinana jedynie na kilka guzików. Niekiedy ma niewielką kieszonkę z przodu. Koszulki polo, w odróżnieniu od klasycznych męskich koszul często wykonywane są z elastycznej przędzy, która sprawia, że poruszanie się w niej jest bardziej komfortowe. Materiał ten nazywany piką, zapewnia również lepszą termoregulację, co jest bardzo ważne w przypadku uprawiania sportów wymagających dużego wysiłku.

W tym dziale  Jak wybrać wygodny sweter męski?

Koszulka polo w stylizacjach vintage – jak ją wykorzystać?

Jeżeli chcemy stworzyć stylizację vintage przy użyciu koszulki polo, to musimy pamiętać o kilku podstawowych rzeczach. Warto przede wszystkim sprawdzić zdjęcia przedstawiające stroje z czasów, kiedy Lacoste stworzył swoją koszulkę. Przekonamy się wtedy, że w męskich, eleganckich stylizacjach dominowały jasne, niemalże pastelowe kolory.

Koszulka polo do stylizacji vintage powinna mieć kolor biały, kremowy, jasnożółty lub beżowy. Warto pamiętać, że w podstawowej wersji koszulki tego typu były początkowo produkowane jedynie w kolorze białym. Dopiero z czasem zaczęto tworzyć je w innych kolorach.

Jeżeli chodzi o spodnie to do koszulki polo i stylizacji vintage najlepiej będą pasowały spodnie w jasnym odcieniu brązu i beżu. Warto wybrać spodnie wykonane z tkaniny bawełnianej lub lnianej. Ważne, aby miały dość luźne nogawki, prosty krój i były zaprasowane w kant. Do takiego stroju można wybrać również skórzane dodatki – pasek oraz buty. Jeżeli chodzi o buty, to można wybrać pełne, bądź z efektownymi ażurowymi wzorami, które podkreślą charakter całej stylizacji.

Ubierając się w tym stylu trzeba jednak uważać, aby nie przesadzić z dodatkami i głównymi elementami stroju. Najlepiej trzymać się jasno wyznaczonych dla tego stylu zasad, co pozwoli uniknąć modowego faux pas i kiczowatego wyglądu.

W tym dziale  Jakie skarpetki do garnituru ubrać?