Jakie skarpetki do garnituru ubrać?

Skarpety męskie w romby, stopniowa gradacja kolorów. Źródło: http://vistula.pl/akcesoria-skarpety-vst.

Skarpetki – nosimy je codziennie, jednak w świecie mody to temat często pomijany, traktowany wręcz po macoszemu. A przecież dobrze dobrane skarpetki mogą podkreślić charakter całej stylizacji. Jest to ważne, bo przecież dobrze dobrane spodnie mają nogawki o długości, która przy siadaniu odsłania część skarpetki. Dlatego właśnie warto spędzić chwilę i wybrać skarpetki idealnie pasujące do spodni od garnituru.

Jak dobrać długość skarpetek?

W przypadku wyboru długości skarpet warto kierować się jedną zasadą. Skarpetki mają być na tyle długie, aby nie było widać gołego ciała pomiędzy skarpetką a nogawką spodni, nawet w czasie siedzenia czy zakładania nogi na nogę. Najczęściej poleca się długość do połowy łydki. Obecnie coraz częściej w sklepach z męską bielizną można dostać dłuższe skarpetki – podkolanówki. Jednak są one polecane jedynie do luźnych, szerokich spodni. Wąskie spodnie źle układają się na podkolanówkach – skarpetki mogą się pod nimi odznaczać, szczególnie jeśli są mocno obcisłe. Dłuższe skarpety warto wybrać na jesień i zimę, w celu ochrony przed chłodem.

Skarpety do garnituru – jaki materiał wybrać?

Skarpetki powinny być wykonane z naturalnych materiałów. Najlepiej sprawdzają się te wykonane z bawełny. Wybierając skarpety warto zwrócić uwagę, aby miały niewielki dodatek elastycznych włókien, które sprawią, że skarpetka będzie lepiej leżała na nodze. Jednak taki dodatek nie powinien być duży – 5-10% całego składu materiału. Wystrzegać się należy skarpet wykonanych w całości ze sztucznych materiałów, gdyż mogą one powodować nadmierne pocenie i wilgocenie skóry, co z kolei zmniejsza dyskomfort chodzenia.

W tym dziale  Kurtki puchowe na chłodne dni

Jaki kolor skarpet wybrać?

Najczęściej, specjaliści z zakresu ubioru męskiego podkreślają, że skarpetki muszą pasować do spodni oraz butów, z uwagi na to, że z nimi sąsiadują. Najlepiej zatem wybrać skarpety, które mają taki sam kolor, co buty i spodnie – będzie to bezpieczne rozwiązanie. Jest to szczególnie ważne w czasie oficjalnych spotkań – zarówno biznesowych, jak i wieczorowych. Jeżeli spodnie i buty mają różne odcienie lepiej kierować się kolorem spodni. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że w ten sposób optycznie wydłużymy nogi. Takiej zasady powinni się trzymać w szczególności niewysocy mężczyźni. Jeżeli chcemy nieco urozmaicić oficjalny strój lepiej nie wybierać kolorowych skarpet. W takim przypadku warto postawić na skarpety o różnorodnej fakturze. Dobrym przykładem mogą być skarpety żebrowane.

Jakie wzory na skarpetkach?

Przy mniej oficjalnych spotkaniach można zabawić się konwencją, zarówno jeśli chodzi o kolor skarpety, jak i jej wzór. Niezwykle popularne cały czas są skarpety w paski lub romby. W zależności od całej stylizacji można wybrać skarpety o stonowanej kolorystyce lub kontrastującej. Równie popularne są skarpety w kropki. Coraz częściej można też spotkać się ze skarpetami z różnorodnymi nadrukami – od prostych motywów norweskich, po skomplikowane nadruki z reprodukcjami sławnych dzieł sztuki. Jednak te ostatnie są niezwykle awangardowe i trzeba bardzo uważać wybierając je do swojej stylizacji.

W tym dziale  Jak wybrać wygodny sweter męski?