Ostatnie dwie dekady, to w Polsce czas, gdy jako społeczeństwo otwieramy się coraz bardziej na mniej konserwatywne, a bardziej śmiałe elementy naszego ubioru i biżuterii. I jakkolwiek w samych bransoletkach nie ma nic ekstrawaganckiego, to ta cześć kobiecej stylizacji jeszcze do niedawna była reprezentowana przede wszystkim przez bransoletki łańcuszkowe, wyłącznie z metali szlachetnych, a bransoletki z kulek z zawieszkami, mimo, iż pojawiały się w kulturze pop już w latach 60`tych, dopiero teraz utorowały sobie drogę do serc konsumentek i kolekcji sieci jubilerskich.
Główne rodzaje bransoletek z kulkami
Teraz już bransoletki z kulek z zawieszkami nie są domeną wyłącznie sklepów z biżuteria etniczną i rękodziełem z Indii czy Afryki, lecz znaleźć je możemy w ofercie każdego dużego sprzedawcy biżuterii. I tak jak w każdej niszy, także i wśród bransoletek z kulkami znajdziemy sporą skalę różnicującą bransoletki z kulek z zawieszkami; zależnie od materiału kulek i zawieszek, sposobów mocowania samej bransoletki, jak i rzecz jasna, zależnie od ceny gotowego produktu.
Co ciekawe, w chwili obecnej – ogromnej dostępności i różnorodności półproduktów, każda z nas może w internecie dokonać zakupu niezbędnych części i spróbować swoich sił w tworzeniu zupełnie autorskiej i tym samym oryginalnej, niepowtarzalnej bransoletki z kulek z zawieszkami. Wracając jednak do podziału samych bransoletek, wśród podstawowych podziałów wyróżniamy bransoletki wykonane z metali szlachetnych, typu „beads” oraz bransoletki z kulek, wykonanych z kamieni szlachetnych, półszlachetnych, kolorowego szkła.
W pierwszej grupie, producenci tworząc owe koraliki (z ang. „beads”), prześcigają się i niekiedy pojedyncza kulka stanowi przejaw artystycznego rzemiosła sam w sobie. Do produkcji beadsów stosuje się przede wszystkim żółte złoto próby 333 lub srebro rodowane i oksydowane lub pozłacane próby 925. Pojedyncze kulki i zawieszki mogą być wykonane z jednolitej asy kruszcu, ale też mogą przykładowo, stanowić połączenie srebra ze szkłem lub złota z cyrkoniami. Dodajmy tylko, że ten rodzaj bransoletki z kulek z zawieszkami, zazwyczaj jest klientkom prezentowany w systemie modułowym. Mianowicie, dzięki temu, że sam łańcuszek bransoletki ma łatwo dostępne zapięcie, miłośniczka tego rodzaju biżuterii, dysponuje pełną swobodą w doborze zestawu i tym samym, decyzji o kształcie swej bransoletki.
Tymczasem drugi typ bransoletek, nie jest już tak podatny na konfiguracje – mowa tu o bransoletach z kulek wykonanych z kamieni szlachetnych lub szkła. Nanizane koraliki są umiejscowione na żyłce plastikowej i metalowej i najczęściej są zakończone na ślepo, aczkolwiek dostępne są także bransoletki z kulek z zawieszkami, które można uzupełniać.
Konserwacja bransoletek – kilka porad
Tak jak każdy inny rodzaj przedmiotów użytkowych, tak i biżuteria wymaga swego rodzaju czułości w obchodzeniu się: właściwego przechowywania i cyklicznej konserwacji. Biżuteria wymaga właściwego obchodzenia się i jest podatna na wiele czynników. Po pierwsze pamiętajmy, by kolczyki, łańcuszki czy bransoletki z kulek z zawieszkami były separowane od siebie i nie poplątane, bowiem między różnymi surowcami jubilerskimi mogą zachodzić reakcje chemiczne, poza tym wiemy, co ostatnio nosiłyśmy i co wymaga w danym momencie konserwacji.
Jeśli tylko nasze bransoletki z kulek z zawieszkami na to pozwalają, zdejmijmy zawieszki. Złote zawieszki możemy obmyć wodą z mydłem, a następnie na kilka godzin umieśćmy je w naczyniu w ciepłej wodzie z solą. Co do srebra, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, bowiem ów szlachetny materiał jest też bardziej kapryśny i podatny na utlenianie. Dlatego też, pamiętajmy by zawierające srebrne elementy nasze bransoletki z kulek z zawieszkami zdejmować przed kąpielą lub sprzątaniem z użyciem chemii.
Konserwacji dokonamy za pomocą specjalnych ściereczek do czyszczenia srebra lub wręcz za pomocą „kąpieli” w specjalnym płynie do czyszczenia srebra. Jeśli chodzi o bransoletki z kulek z zawieszkami, wykonane z materiału organicznego to swobodnie możemy użyć również owego płynu do czyszczenia biżuterii srebrnej.