Bawełna organiczna – jak jest produkowana?

Czy w ogóle znaczenie ma to, co dzieje się z bawełną zanim trafi ona do producenta tkanin czy sklepów? Okazuje się, że większe niż można przypuszczać. Tylko bawełna uprawiana oraz zbierana w warunkach ekologicznych jest naturalnie miękka i dobra jakościowo. Co warto zatem wiedzieć na temat tzw. bawełny organicznej? Czy warto kupować piżamy męskie, damskie czy piżamy dla dzieci z bio bawełny?

Uprawy organiczne w praktyce

Celem uprawy bawełny organicznej jest wykorzystanie naturalnych metod upraw. W praktyce bowiem uprawa klasycznej bawełny pochłania bardzo duże ilości środków chemicznych różnego rodzaju. Wprawdzie pola bawełny to jedynie 2,5-3% światowych upraw, ale wykorzystuje się ich przypadku nawet kilkanaście procent pestycydów czy środków ochrony roślin.

Bawełna organiczna produkowana jest zgodnie z zasadami rolnictwa organicznego. Rezygnuje się więc tutaj z nawozów sztucznych. Wykorzystuje się tylko nawozy organiczne oraz naturalne środki ochrony przed szkodnikami.

Skąd wywodzi się bawełna organiczna?

Bawełna organiczna wykorzystywana przez takie marki jak Hello Morning produkowana jest obecnie na różną skalę w 23 krajach na całym świecie. Jednak jej łączna produkcji stanowi jak dotąd około 1% światowej produkcji bawełny. Co ciekawe, bawełnę z Afryki Zachodniej można byłoby uznać za organiczną, ale nie posiada ona odpowiednich certyfikatów. Biedne farmy w tamtym rejonie nie mają bowiem pieniędzy na sztuczne nawozy czy pestycydy, więc ich nie używają. Nie mają też środków na drogie i trudne procedury certyfikacyjne.

W tym dziale  Kontrastowe dodatki dodadzą ci energii jesienią!

W praktyce wydajność produkcji bio bawełny to 30-40% wydajności produkcji bawełny GMO czy 70% wydajności produkcji bawełny standardowej. Stąd też wyższa cena bawełny organicznej. Jest ona wciąż uprawiana tylko na skalę niszową. Z drugiej strony w ostatnich latach coraz częściej w sklepach spotkać można piżamy damskie bawełniane właśnie z bio bawełny itd. W ciągu ostatnich kilka lat nastąpił wzrost produkcji bawełny organicznej o około 400%. Sporo bio bawełny pochodzi z Syrii, Chin, Turcji czy Stanów Zjednoczonych.

piżama damska bawełniana, piżama męska bawełniana, Hello Morning

Światowy rynek bawełny organicznej

Zgodnie z najnowszymi danymi łączna wartość sprzedaży piżam męskich i damskich oraz innych wyrobów z bawełny organicznej w roku 2007 podwoiła się i osiągnęła wartość 2 mld dolarów. W roku 2008 było to już 3,5 mld dolarów, a w roku 2019 5,5 mld dolarów. Tak ogromny sukces bio bawełny na rynku tekstyliów ma związek z promocją rolnictwa organicznego, w czym wyspecjalizowały się już organizacje non-profit oraz wiele znanych marek odzieżowych. Na bawełnę organiczną stawia m.in. producent piżam dla dzieci i osób dorosłych Hello Morning.

Nie bez znaczenia jest również to, że uprawy ekologiczne nie wywierają negatywnych skutków na środowisko naturalne. Konsumenci są coraz bardziej świadomi tego, że wybierając bio bawełnę stawiają na rozwiązania ekologiczne i nie przyczyniają się do zanieczyszczania środowiska.

W tym dziale  Gdzie kupić ekskluzywne skórzane torebki?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *